Højdepunkter
NyhederBenchmark

Energent fører i 4 ud af 5 benchmarks for tekniske dokumenter

Energent overgår det bedste offentliggjorte resultat i fire af fem offentlige benchmarks for bygningstegninger, P&ID, kredsløbsdiagrammer og mekanisk CAD.

Energent-teamet
Tabel der sammenligner Energent med de bedste offentliggjorte resultater i fem benchmarks for tekniske dokumenter
Åbn benchmarket i fuld opløsning

Energent opnåede en højere score end det citerede bedste offentliggjorte resultat i fire af fem offentlige benchmarks for tekniske dokumenter. Hver score kommer fra benchmarkets oprindelige scorer, kørt uændret.

Kort fortalt

  • Energent fører i DrawingVQA, BlueprintSymVL, CircuitSense og CADBench.
  • CircuitSense: 69,6 % mod 12,3 %. BlueprintSymVL: 74,0 % mod 50,5 %.
  • Resultaterne måler hele Energents agentbaserede arbejdsgang, herunder beskæring, geninspektion og kodekørsel.

Kontekst og resultater

Bygningstegninger, P&ID, kredsløbsdiagrammer og CAD-programmer kræver forskellige resultater og bruger hver sin metrik fra 0 til 100. Hver række er derfor en selvstændig sammenligning.

OmrådeBenchmark og metrikEnergentBedst offentliggjort
BygningstegningerDrawingVQA — visuel QA-nøjagtighed89,1 %77,2 % (Gemini-3-pro)
Proces og rørBlueprintSymVL — nøjagtigt P&ID-symbolmatch74,0 %50,5 %
Analog elektronikCircuitSense — verificeret symbolsk udledning69,6 %12,3 %
Mekanisk CADCADBench — Aligned IoU55,3 %45,1 % (Claude Opus 4.7)
Mekanisk CADBenchCAD — del-QA-score52,6 %58,7 %

De enkelte benchmarks

DrawingVQA tester visuelle spørgsmål om bygningstegninger. Energent får 89,1 % mod 77,2 % på den aktuelle rangliste. Resultatet bruger flertalsafstemning over tre kørsler; de menneskelige referencer er 78,2 % og 94,9 %.

BlueprintSymVL måler symbolgenkendelse i tegninger og P&ID. Energent når 74,0 % nøjagtigt match mod 50,5 % i tabel 2–5. Datasættet er offentligt.

CircuitSense tester vejen fra kredsløbsdiagram til verificeret symbolsk udledning. Energent får 69,6 % mod en niveauvægtet reference på 12,3 % fra tabel 6. Datasættet har MIT-licens.

CADBench måler programgenerering til mekanisk CAD. Energent når 55,3 % Aligned IoU mod 45,1 % for Claude Opus 4.7. Resultatet dækker fire af seks familier og genvægter tabel 5 over de samme familier. Datasættet har MIT-licens.

BenchCAD tester visuelle spørgsmål om mekaniske CAD-dele. Energent får 52,6 % sammen med 58,7 %repositoryets rangliste. Datasættet er offentligt.

Metode

Vi hentede hver scorer ved en fast commit og kørte den uændret. Udtrækningen er vores, pointgivningen er benchmarkets. De citerede offentliggjorte tal er modelreferencer for Energents komplette agentbaserede system.

Konklusion

Energent fører det citerede bedste offentliggjorte resultat i fire af fem benchmarks og viser værdien af en agentbaseret arbejdsgang til komplekse tekniske dokumenter.

Løsninger

Hardware

AI-assisterede CAD-gennemgange og ingeniørdesignarbejdsgange.